Hayatın Renklerini Keşfeden Kadın ve Anne Olarak Güneş Sezai Akmen’e Seslenişim Var! (Füsun Akmen Balkaya)

Annem Güneş Sezai Akmen anısına…

HAYATIN RENKLERİNİ KEŞFEDEN KADIN VE ANNE OLARAK GÜNEŞ SEZAİ AKMEN’E SESLENİŞİM VAR!

‘ Anneler Günü‘ KUTLU OLSUN..

Bugün (13.Mayıs.2018) Anneler Günü ! ‘’Tanrım ,bana değiştirmek istediklerim için güç !değiştiremeyeceklerim için ise lütfen sabır ver ! diyerek birden iç sesimin yükseldiğini hissettim.Ve değişik duygularla uyandığım da ‘Anneler Günü’ haftasında ve özellikle bu sabah yine dudaklarımın arasında mırıldandığım tek sözcük ‘Anneciğim’ oldu.Yaşamı boyunca annemin öğrettiği güzellikleri hatırlamak bu sabah için yine bana büyük destek ve anne hediyesi olarak yüreğime ve ön bilincime hızla yüklenmiştir.

Öncelikler ve olgunluk

Anneciğim ‘Sevmeyi, merhameti, paylaşmayı, cesareti, affetmeyi, yardımı , hoş görüyü ,inançları’ ilklerin arasında öncelikli olarak daima değerlendirirken ‘çalışmayı,hak edilen başarıyı, nezaketi ve doğru kullanılan gücü’ ise yaşamın vazgeçilmez teşekkürleri olarak algılamamı daima öğütlemiştir.

Olgunluk çağıma kadar tüm bu değerlerin önemini bana fark ettiren anneciğimle olmayı başarabildiysem ve bu yaşa kadar da tüm bu eşlikcilerimle sayesinde yürümek için keyifliysem, sevinçliysem,yararlı işlere imza atabilmeye, özenli olmayı kendisinden öğrenmeyi vazgeçilmezim yapmışsam aynı zamanda anne öğretilerinin yaşımla ilgili değişikliklerinde de katkılarıyla ortaya çıkan fark ise açıkça annemin öğretilerinin doğruluğunu iyice ortaya çıkarmıştır.

Savrulma ve paydos !

Saldırılarda savrulma kaygısını ötelemeyi öğrenmişsem, geçmişten çok gelecek hayatımda önemli olmaya başlamışsa , izlediğim tiyatro,sinema,konser vb. durumlarda duruşum ile çokça yazı yazma,toplantıya katılma çoğulculuğu yerine seçici olmamda da tercih hakkımı kullanmışlığım gibi birçok şeyde nitelikli paydos! Çağrısı olarak kendimi gösterme eylemi nefes alışım gibi doğal hale gelmişse anneciğim, yüce varlığının bitmek tükenmek bilmeyen desteğinin gücünde tüm bunlar bende asal olmuş ve sayen de gizilleşmiştir.

Özgürlüğümde saklı olanlar…

Anneciğim benim özgürlüğümün oluşmasında da verdiğin destek gibi sevgi hanemde oluşan isimler için de , iç hesaplaşmamın titizliğini de hep önemsemiş olduğunu hissettiğim anlar şimdi bana affetmeyi ama unutmamayı da getirmiştir.

Ağızdan dolma, kulaktan kapma,yarım yamalak,çeyrek aydın olma üstünlüğünü taşıyan kişilerin tehlikelerinden hep sakınmam konusunda uyarılarının önemi , anneciğimin orta yerde kalan cambazların tehlikeli oyunlarından beni uzaklaştırma anlamında takkesi düşüp keli görününceye kadar geçen süreyi yara almadan geçirmem anlamında hassasiyetle sorunların üzerinde durması hususu ise annemin hep gündemini taze tutmuştur.

Anneciğim hep genç kaldın!

Demokritos’un dediği gibi ‘İhtiyarlıyorum ama öğreniyorum’ sözü annem için yaşam yolunda ışık olmuş, öğrenmek ,öğrenebilmek için bitip tükenmeyen gayretin ve yüzünden eksik olmayan gülümsemesi ile gençlik onu hiç terk edemediği gibi hep genç kalmayı bir taraftan öğretirken öbür taraftan öğrenerek en zoru başardığını bilmiş ama bunu yaparken de karamsarlıktan uzak keyif ve kahkaha ile arkadaşlık ettiği sohbetlerimiz en güzel örnekler olarak hala tazeliğini koruyarak bana kalmıştır.

İçindeki renkler ve Özgün yapıt

Anneciğimin anlattıkları dünyayı değiştirmek yerine içimizdeki renkler ve önemi üzerinde durarak yaşam yolculuğunda muhteşem tecrübelerle edinilmiş, farklılık arz eden renklerin uyumu veya uyumsuzluğu üzerine yapılmış araştırma niteliği taşıyan’ Hayat Renkleri ‘başlığında toplanabilecek olağan üstü özelliklerle donatılmış önce insan sonra bir kadın,bir anne ve anneanne olarak incelenmeye değer özgün bir yapıt olmuştur bence Güneş Sezai Akmen.!

Mücadeleci Kimlik ve Dernek çalışmaları,..

Türk Kadınlar Birliğin de başlayan STK çalışmaları 1983 yılında Türkiye Yardım Sevenler Derneği ile devam etmiştir.Türkiye Yardım Sevenler Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi,Yürütme Kurulu Üyesi ve uzun yıllar Basın Yayın Kol Başkanlığı görevini üstlenmiş.Sayısız öğrenciye burs vermiş ve çokça yardım yapmayı çeşitli şekillerde destek vererek gerçekleştirmiştir.Mücadeleci kimliği ile dernek çalışmalarına katkıda bulunmuş özellikle Proje Kol Başkanlığı tarafından Mamak da yapılan Dünya Bankası Kadın İş Edindirme Projesine dokuz ay süre ile maddi ,manevi desteğini her proje de olduğu gibi esirgememiştir.TYSD’de önce onursal madalya daha sonra da 25 yıl aktif genel merkez yönetim kurulu üyesi olarak yıla dayalı altın fiyonk madalya ödülünü de almaya hak kazanmıştır.Üç dönem önce kendi isteği ile aktif yönetim kurulu üyeliğini ilgili derneğin genel kurulun da bırakmış.İki yılda bir gerçekleşen genel kurulun tüzük gereği doğal delegesi olarak seçimlere 2018 yılına kadar severek ,isteyerek katılmıştır.

Duyarlı kişiliği ,mütevaziliği ve nezaketi ile yakın çevresinin hayranlığını kazanmış olan annem Güneş Sezai Akmen bana ve yakın çevresine daima rol model olmuş,Atatürk ilkelerine bağlılığı ile laik Türk kadınına haklı ve başarılı bir örnek olarak hafızalarda çoktan yerini almıştır.

Her ölüm erken ölümdür..

Çok sorunsuz ve çok güzel yaşanan yıllarının ardından çok ani gelen safra kesesi taşına dayalı ‘Sarılık’ teşhisinin getirdiği bir hafta içinde yapılan tedavilerin maalesef yetersizliği sonucu benden en yakın arkadaşımı ,annemi ve hayatımın her sayfasında imzası bulunan ustam Güneş’imi yıldızların yanına uğurlamam en büyük yönetmenin emri ile 2017 yılının Haziran’ında olmuştur.

Ruhsal bağışıklık anlamında bu yoğun acıyı metabolize edecek şiddetli hem de çok şiddetli travmayı onarabilecek durum henüz şahsımda söz konusu olamamış ve 02.06.2017 tarihinde gerçekleşen olayın ardından onbir (11) ay geçmesine rağmen onarım işlemleri çok yavaş hatta şahsımın isteği dışında gündemden düşememiştir.

Acının yaşanma ,karşılanma,yoğrulma biçimi ruhsal haritama kadar gitmiş olmasına rağmen tek yapabildiğim şey acımı sımsıkı içimde tutmak olmuştur.

İstenmeyen misafir !

Söylenenlerin ve tavsiye edilenlerin aksine acımız hakkında acı, hüznümüzle ilgili kederi kapı dışarı atmaya çalıştığımızda her duygu,ötekileşen herkes –herşey için var olmaya devam edeceği aslında bizlerce unutulmuştur.İşte bu yüzden tutuşan keder kıvılcımları insanı yakar ama pişmez çünkü keder istenmeyen misafir olmuştur.Kederi reddetme veya kovma çabası yerine onu kısık ateşte pişirmek ve zamana bırakmayı tercih etmek insanı arı keder pişirir diğeri ise yakar düşüncesi ile geçmişle buluşturmuştur.

Annem ve ben…

Annemin acısı da ufaklık ve kocamanlık ötesi, acısı ile kurduğum yüksek duyguların hastalıksız ama birazda annem üzerinden bilgelikle ilişkilendirebileceğimiz zorbalık olmayan sevgiye dayalı hayranlık, bağımlılık,arkadaşlık,dostluk katmanlarında erişilmezlik içinde olmuştur.
Acıyı kısık ateşte çözme ve hak edileni yaşama çabası içinde ruhumuzu sabırla pişirme , özümleme ve acının altını yakmadan annem Güneş Sezai Akmen’in anısını kızı olarak yaşam karşısında görevlerini tam anlamıyla yerine getirmiş olmasını gün be gün bayağılaşan dünyamızda doğru tanımlayarak bilgeliğini taçlandırmak bundan böyle vazgeçilmezim olmuş ve üst görevlerim arasına girmiştir.

İzin almadan

İlk kez annemden izin almadan yapacağım vazgeçilmezlerim ve yine ilk kez sözde ayrı kutladığımız bu özel gün için annem Güneş Sezai Akmen’in ellerinden biraz gözlerim nemli ,biraz yüreğimin durulmayan esintileri içinde saygı ve sevgi ile öpüyorum. Kutlu olsun , kutlu olsun anneciğim….

Füsun AKMEN BALKAYA
14.Mayıs.2018/Anneler Günü-Başkent Ankara.

Can Törtop
Yazar Hakkında: www.tiyatrodunyasi.com tiyatro portalının kurucusu ve editörüdür. Fazla Mesai Tiyatro Grubu’nda ve pek çok şirkette tiyatro eğitimi vermektedir. 2012 yılında Tiyatro Dünyası Oyuncuları adlı tiyatro grubunu kurdu. Halen bu ekipte oyunculuk yapmaktadır.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here