Toy İstanbul Kasım Ayına Dört Günde Dört Oyunla Başlıyor!

Toy İstanbul Kasım Ayına Dört Günde Dört Oyunla Başlıyor!

Paolo Genovese’nin “Muhteşem Yabancılar” adlı filminden sahneye uyarlanan “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar” oyunu 1 Kasım’da; yayıncılık endüstrisine dair merak uyandırıcı hikâyesiyle “Gloria” 2 Kasım’da; Kaya Akkaya ve Murat Eken’in birlikte rol aldığı “Tac’ın Nöbetçileri” 3 Kasım’da; kimlik, ırk ve dille ilgili en derin önyargılara saldıran “İstila!” ise 4 Kasım’da TOY İstanbul’da!

 

“Mutluyduk Belki Bugüne Kadar”

1 Kasım Perşembe akşamı 20.30’da sahnelenecek olan “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar” oyunu, TwoTwo Prodüksiyon tarafından sahneye konuyor. Paolo Genovese’nin “Muhteşem Yabancılar” adlı filminden sahneye uyarlanan ve 22. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde Canan Atalay’a Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu ödülünü kazandıran oyunda Giray Altınok, Canan Atalay, Faruk Barman, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Gökçe Eyüboğlu, Fehmi Karaarslan ve Deniz Karaoğlu rol alıyor. 18. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Ensemble Ödülü’nü ve 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Ekip Oyunu ödülünü de kazanan “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar”, cep telefonların sır küpüne dönüştüğü bir çağda, dijital dünyada kurulan mahremiyetin açığa çıkmasının nelere sebep olacağını tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Oyun, cep telefonlarını birer kara kutuya, hatta birer dijital mayın haline getirmenin başımıza ne işler açabileceğini yakın arkadaşların hikâyesi üzerinden net bir şekilde gözler önüne seriyor.

 

“Gloria”

Branden Jacobs-Jenkins’in Pulitzer’e aday gösterilen oyunu “Gloria”, Yan Etki tarafından sahneye konuyor. Tuğçe Tanış, Evrim Doğan, Murat Eken, Sinem Reyhan Kıroğlu, Kutay Kunt ve Tayfun Yılmaz’ın rol aldığı oyun, 2 Kasım Cuma akşamı 20.30’da TOY İstanbul’da sahnelenecek. “Gloria”, yayıncılık endüstrisinde kariyer ihtirasıyla dolup taşmış farklı jenerasyondan “profesyonel”lerin ofis hayatını, merak uyandırıcı hikâyesiyle sunuyor. İş hayatının getirdiği stresin, hırsın ve rekabetin tam ortasında kalan bu insanların kargaşa ve sıkıntıyla dolmuş dünyamıza bir miras bırakmaları mümkün müdür? Oyun, şiddet, acı ve kendimizi anlatma gücümüzün, insanlıktan çıkarıcı sonuçlarına bir bakış atmaya davet ediyor.

 

“Tac’ın Nöbetçileri”

Sevilen oyuncular Kaya Akkaya ve Murat Eken’in birlikte rol aldığı “Tac’ın Nöbetçileri”, 3 Kasım Cumartesi akşamı 20.30’da seyirciyle buluşacak. B Planı’nın sahnelediği “Tac’ın Nöbetçileri”, Rajiv Joseph’e Obie ve Lucille Lortel Ödülleri’nde Yılın Oyun Yazarı ödüllerini getirdi. Oyun; 1648’de Agra’da, dillere destan hikâyesi ve eşsiz mimarisiyle dünyanın yedi harikasından biri olmuş, aşkın ve cennetin tasviri görkemli yapı Tac Mahal’i koruyan iki muhafızın dostluğunu hem eğlenceli hem de dramatik bir dille anlatıyor.

 

“İstila!”

B Planı’nın, Hürriyet Kitap Sanat jürisinin oylarıyla 2017’nin en iyi oyunu seçilen “İstila!” oyunu, Obie Ödülleri’nde Yılın Oyun Yazarı ödülünü kazanırken 2017 Sadri Alışık Ödülleri’nde ise Seda Türkmen’e Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu ödülünü getirdi. Jonas Hassen Khemiri’nin kaleme aldığı, Sami Berat Marçalı’nın dilimize çevirip yönettiği oyunda; Barış Gönenen, Hakan Kurtaş, Efe Tunçer ve Seda Türkmen birlikte sahne alıyor. “İstila!” sözcük, fikir ve imaj kasırgasına sebep olan büyülü bir ismin etrafında dolanıyor: Abulkasem. Kimlik, ırk ve dille ilgili en derin önyargılara saldıran oyun; tehlikeli hale gelen kimlik algısını zaman zaman ölümüne komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zamansa dokunaklı bir şekilde paramparça edip izleyiciyi kendi kültürel kimliğiyle yüzleşmeye zorluyor. “İstila!”, 4 Kasım Pazar günü 17.00’de sahnelenecek.

 

Oyunların biletleri, Biletix’ten ve her gün 14.00’ten itibaren açık olan TOY İstanbul gişesinden temin edilebilir.

 

Bilet fiyatları: Tam 60 TL – Öğrenci 40 TL

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here