Tatavla’da 7 Yılın Bütün Oyunları Aralık’ta!

Tatavla’da 7 Yılın Bütün Oyunları Aralık’ta!

Tatavla Tiyatro, 7. sezonu olan “Olağan Haller Sezonu”nda 2018’e bütün oyunlarını tek bir aya sığdırarak veda ediyor!

AKTÖR KEAN
‘’Aktör Kean’’, İngiliz sahnesinin hükümdarı haline gelen, taşkınlıkları İngiltere’de olduğu kadar Amerika’da da dillere destan olan, büyük romantik oyuncuların birincisi, Shakespeare’in eşsiz yorumcusu Edmund Kean’in yaşamını anlatıyor. İlk olarak 2013’te seyirciyle buluşan ‘’Aktör Kean’’ oyunundaki performansıyla Eraslan Sağlam, ‘‘Kültür Vakfı En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ’’, ‘‘Lions Başarı Ödülü ’’, ‘’Direklerarası En İyi Tek Kişilik Oyun Ödülü ’’ sahibi oldu.

Tatavla Tiyatro’nun ilk oyunu olan Aktör Kean, prömiyerinden bugüne aralıksız temsillerle, gerek İstanbul’da gerek başka şehirlerde seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Oyunu bu ay Cihangir Tatavla Sahne’nin yanısıra, Anadolu yakasındaki Nezihe Muhiddin Sahnesi’nde de izleyebilirsiniz.

YAZAN: Raymund Fith Simons
YÖNETEN: Tolga Yeter
OYNAYAN: Eraslan Sağlam

18 Aralık Salı Saat:20:30 ( Tatavla Sahne )
20 Aralık Perşembe 20:30 ( Nezihe Muhiddin Sahnesi )

ANTİGONE

“Nasıl olacak benim mutluluğum?Küçük Antigone nasıl mutlu bir kadın olacak?.. Payına düşen o küçük mutluluk lokmasını dişleriyle koparıp almak için her gün ne sıkıntılar çekmesi gerekecek?.. Söylesenize, kimlere kendisini satacak? Başını çevirip, kimlerin ölmesine izin verecek?”

“II. Dünya Savaşı… Hitler Fransa’yı da işgal etmiş… Bir kız çocuğu… İki ağabeyi de savaşta ölmüş. Üstelik birbirini öldürmüş. İktidar birini şehit sayıp devlet töreni düzenlemiş, diğerini hain ilan edip kurda kuşa yem etmiş. Ama yanan ölülerden hangisinin kahraman, hangisinin hain olduğu hiçbir zaman bilinememiş. Kız çocuğunun adı Antigone’ymiş ve saat hep 05:00’miş…”

M.Ö. 440’da Sophokles tarafından yazılan ‘’Antigone’’ tarih boyunca hem tiyatro sahnesine konuk oldu hem de birçok çağdaş yazar tarafından yeniden yorumlandı. Bu yazarlardan biri ise 20. yüzyılın büyük tiyatro yazarı Jean Anouilh’dir. Tatavla Tiyatro, bu yıl da Jean Anouilh’in II. Dünya Savaşı sırasında Fransız direnişini desteklemek amacıyla yeniden yazdığı ‘’Antigone’’ oyununu 3. sezonunda tiyatro severler ile buluşturmaya devam ediyor.

Yazan: Jean Anouilh
Çeviren: Yaşar Avunç
Yöneten: Eraslan Sağlam

OYUNCULAR
Dadı: Aysan Sümercan
Kreon: Erhan Tuna
Antigone: Ayça Bildik
İsmene: Tuba Zehra Sağlam
Uşak: Atahan İsmail Keskin
Erkek Muhafız: Murat Avni Yürekli
Haimon: Onur Sarıaltın

23 Aralık Pazar Saat: 19.00

ALLAHAISMARLADIK CUMHURİYET

“Allahaısmarladık Cumhuriyet. Seni biz ıstıraplarımızla kurduk… Sakın unutma!”

Dört kadın: Halide Edip, Afife Jale, Latife, Fikriye…

Cumhuriyetin kuruluş mücadelesinde kendi hayatlarından, kişisel özlemlerinden, düşlerinden vazgeçmiş, düşlerini feda etmiş dört figür…
“Ferdin hürriyeti”, “Tiyatro bir mekteptir, “Yeni bir vatan kuruluyor”, “Siyaset amansız şey…” diye diye iki dünya arasında kalmış, mert, yürekli, naif, örselenmiş, ötekileştirilmiş ‘devrimci kadınlar’…
Üstlerine toprak örtüldükten sonra, yürekleri can tahtasına çarpmadan önce, birbirlerine son kez sığınmak için Galip Bey’in terzihanesinde buluşurlar. Ve Cumhuriyet mücadelesinin içindeki ferdin hürriyet mücadelesi, bir gaz lambasının titrek alevinden yüreklerimize sızacak bir yol arar. Bir bostan dolabının gıcırdayan sadası arasında…

Fonda ise büyük resim: 1800’lerin sonundan 1950’lere kadar an be an değişen Türkiye…
Selim İleri’nin 50. yazarlık yaşını geçen sezon “Allahaısmarladık Cumhuriyet”le taçlandıran Tatavla Tiyatro, oyunu bu sezon ilk kez seyirciyle buluşturuyor…

Yazan: Selim ileri
Yöneten: Eraslan Sağlam

OYUNCULAR
Terzi Galip: Can Ertuğrul
Halide Edip: Hale Akınlı
Afife Jale / Fikriye: Tuba Zehra Sağlam
Latife: Yasemin Yalçınkaya
22 Aralık Cumartesi Saat: 20.30

İNADINA İNSAN

Tek kişilik oyunda, daha önce Aktör Kean oyunu ile “En İyi Tek Kişilik Oyun”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen “Ölümsüz Öykü” adlı oyundaki rolüyle “Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödüllerini alan Eraslan Sağlam oynuyor.

Ödüllü yönetmen ve yazar Metin Balay ile ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam’ı buluşturan oyunda, din, dil, ırk, renk, cinsiyet, inanç, düşünce ve sınıf farkı olmadan insanların, yanlış önyargılara, kendilerine çektirilen acılara rağmen, dostluk, dayanışma ve ideallerini sürdürerek ayakta kalabildiği anlatılıyor. Gerçek yaşam öykülerinden alınmış hikayelerde her türlü koşula rağmen insanın, yaşama direncini, sevinç ve istemlerini sürdürebileceğini, dostluklarını, sevgilerini yaşatabileceğini, yaşamın içinde her zaman var olan mizah duygusu da unutulmayarak ortaya konuyor.

‘İnadına İnsan”, ülkemizin farklı yörelerinden altı ayrı insanın hayatının izinden giderek Türkiye’nin yakın tarihini anlatıyor. 5 ayrı öykü ait olduğu coğrafi yörenin lehçesiyle ve türküleriyle renklendirilmeye çalışılmış. Cem İdiz’in bir bestesinin de yer aldığı oyunun müzikleri Berktay Akyıldız’a ait. Eraslan Sağlam türküleri canlı olarak seslendiriyor.

5 ayrı öykünün yer aldığı iki perdelik oyun, Karadenizli Hayret, dedesi Osman, ninesi Tursune ve Elowit yaylasının hikáyesi ile başlayıp, Peralı Elpiniki’nin Ester’le olan arkadaşlığı ve Behzat’la yaşadığı platonik aşkın 6-7 Eylül olaylarıyla uğradığı yıkım ile bitiyor.

İnadına İnsan 2. sezonunda seyirciyle buluşmaya devam ediyor…

YAZAN VE YÖNETEN: Metin Balay
OYNAYAN: Eraslan Sağlam

25 Aralık Salı Saat: 20.30

OYUN KARIŞTI
Tatavla Tiyatro’nun ödüllü oyunu ‘’Oyun Karıştı’’, orjinal adıyla Moon Over Buffalo, görkemli tiyatro geçmişlerinin ardından yıldızları sönen ve bir türlü Hollywood’da istedikleri başarıyı yakalayamayan ama yine de tiyatrodan vazgeçmeyen karı-koca Charlotte ve George Hay’in kumpanyasında yaşanan olayları anlatıyor.
Geçen sezon “Yılın En İyi Komedisi” ödülünü alan oyun, tiyatroya kendi mutfağından, kulisinden bakıyor. Vodvil türünün en iyi örneklerinden biri olan oyun, televizyon kültürüyle evlerine hapsolan seyirci için tiyatronun canlı, insanın ruhuna işleyen halini bir kere daha hatırlatıyor. Bunu ise iki saat boyunca hiç düşmeyen bir tempoda, kahkahanın hiç dinmediği bir oyun olarak sunuyor.
Oyun Karıştı, 2. sezonunda sizleri kahkaha atmaya çağırıyor.
YAZAN: Ken Ludwig
ÇEVİREN: Filiz Ofluoğlu
YÖNETEN: Eraslan Sağlam

OYUNCULAR
Asker: Saadet Lokumcu
Webster: Murat Yılmaz
George: Eraslan Sağlam
Paul: Efe Deprem
Ethel: Ürüncan Keskin
Brütüs: Murat Avni Yürekli
Rosalind: Burcu Altın
Howard: Atahan İ. Keskin
Charlotte: Tuba Z. Sağlam
Liz: Doğanay Cireli
Richard: Ercan Ertan
Hasta Bakıcı:Utku Çetin

14 Aralık Cuma Saat: 20:30

BAHAR NOKTASI OPERETİ
Orijinal adı “A Midsummer Night’s Dream” olan Shakespeare’in ilk dönem komedilerinden “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, 1980 yılında Can Yücel tarafından “Bahar Noktası” ismiyle türkçeleştirildi. 18 oyuncunun sahnede kendine yer bulduğu bu oyunda şarkı, dans, hiciv sahneye saçılıyor. Bununla birlikte göç, ötekileştirme, küresel iklim krizi, sınıf ayrımı ve iktidar hırsı oyunda kendi alternatifini yaratıyor: “Birlikte, yan yana durmak!”
Direniş marşlarından Anadolu türkülerine, oradan karşı kıyıya, Yunanistan’a ulaşan oyunun müzikleri, oyuncu ve müzisyen bir kadro tarafından canlı olarak icra ediliyor. Alışılagelmiş Shakespeare yapımlarından daha farklı, daha bu coğrafyaya yakın bir yapıda sergilenen oyunda, düşünceyle kahkaha yanyana yürüyor.
Tatavla Tiyatro’nun yeni sezon oyunlarından Bahar Noktası Opereti, yıl bitmeden son bir temsille seyirci karşısında…
YAZAN: William Shakespeare
ÇEVİREN: Can Yücel
YÖNETEN: Eraslan Sağlam
OYUNCULAR
İpolita / Müzeyyen : Ürüncan Keskin
Tezeus / Babaron : Erkan Aytemur
Hermiya: Nasmina Tüten
Eleni: Dila Kavasoğlu
İskender: Yiğit Emrah Gümrah
Dimitri: Atahan İsmail Keskin
Filostrata: Tuba Zehra Sağlam
Ege: Utku Çetin
Cin – Babacan – Bican – Perilicin: Tuba Zehra Sağlam , Utku Çetin
Testere (Marangoz) : Murat Yılmaz
Öreke (Dokumacı) : Murat Avni Yürekli
Körük (Körük Tamircisi): Metehan Çetinalp
Teneke (Lehimci) : Ercan Ertan
Mengene (Doğramacı): Saadet Lokumcu
Mürdümük: Yağmur Yılan
Örümcek: Zeynep Gönenç
Müzisyen Artiz I: Esat Utku Acar / Hüseyin Doğan
Müzisyen Artiz II: İnci Gonca Beker / Çağla Yenen

21 Aralık Cuma Saat: 20.30

KÜSKÜN YÜREKLERİN TÜRKÜSÜ
Tatavla Tiyatro’nun son oyunu “Küskün Yüreklerin Türküsü” 3 Kasım 2018 Cumartesi günü prömiyerini yaptı.

“Sevgilinin gözlerinde
Annenin kol böreğinde
Sıcak bir kış güneşinde
Çocuğunun gülüşünde
Bir gariplik görürsün
Bir eksiklik, bir hüzün
Geçer gider dokunarak
Küskün yüreklerin türküsü…”

Gözaltında zorla kaybedilenler içimizi acıtıyor.
Berat Günçıkan’ın “Cumartesi Anneleri” isimli röportaj-kitabından yola çıkılarak Metin Balay tarafından kaleme alınan ve sahnelenen “Küskün Yüreklerin Türküsü”, gözaltında kaybedilen insanların hikayelerini belgesel bir kurgu ile izleyiciye sunarak, evrensel bir suç olan “Zorla Kaybetme”ye yönelik bir farkındalık yaratmayı amaçlamakta.

Yazan-Yöneten: Metin Balay
Müzik: Berktay Akyıldız
Hareket Düzeni: Cihan Yöntem
Dramaturji Danışmanı: Fakiye Özsoysal
Piyano: Ceren Akyıldız
Belgesel: Arda Öztürk, Arzu Ocak, Fakiye Özsoysal

OYUNCULAR
Arzu Ocak
Ceren Akyıldız
Çiğdem Aksüt
Tuba Zehra Sağlam

15 Aralık Cumartesi Saat: 20.30

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here